Каталог предприятий Полтавы
ока - получить кредит онлайн
Меню сайта
Мы в соц. сетях
    

Подписывайтесь!

Новинка
В Полтаве открылся Интернет магазин мебели Dekamebel. Теперь вы можете купить мебель Полтава по самым низким ценам в городе!
Партнер
Самые доступные цены на
Еврозаборы от УКТ

Espresso Shot - Кав'ярня в Івано-Франківську
можно найти
  • Газета Все про Все
  • Памятники Полтавы
  • Полтавская битва 1709
  • Полтавские галушки
  • Полтавский ярмарок
  • Корабыль Полтава
  • Работа в Полтаве
  • Санаторий Полтава
  • интернет магазин полтава
  • Мебель Полтава

  • Главная » материалы » История Полтавы » Музичне краєзнавство Полтавщини

    Витоки музичної культури Полтавщини


    Олена Пархоменко
    Полтавщина - мій рідний край

     Розташована у Середньому Подніпров’ї Полтавщина належить до тих історичних земель, які стали ядром формування Української держави. Її історичні та культурні надбання, природні багатства, потужний економічний потенціал і зараз відіграють значну роль у державному будівництві України. Центром Полтавщини є місто Полтава, яке розташоване на берегах ріки Ворскла. Існує декілька версій що до походження назви міста.

     1. Лтава. У давньоруському Іпатіївському літописі перша згадка про поселення на місці сучасної Полтави під назвою „Лтава” зустрічається під 6682 роком за Візантійським календарем від так званого Сотворіння світу Богом. Цей календар існував у нас з кінця 10 ст., з часу прийняття Київською Руссю християнства й остаточно замінений сучасним календарем від Різдва Христового з 1 січня 1700 р. (7208 року).

     Багато вчених перераховували цю дату з календаря від Створення світу на наше сучасне літочислення від Різдва Христового. Так була визначена дата першої літописної згадки про Полтаву – 1174 рік. У цьому році князь Ігор Святославович Сіверський, переслідуючи орди половецьких ханів Коб΄яка і Кончака, переїхав Ворсклу біля Лтави і рушив у напрямку Переяслава, де його дружина нанесла поразку половцям.

     Одні вчені вважають, що назва міста Полтави походить від назви річечки Лтава (По-Лтава), правої притоки Ворскли, що текла Мазурівським яром на Поділ (з 50-х років Лтаву взято в труби, і тепер вона тече під землею). А полтавський дореволюційний історик Л.В. Падалка спершу висунув теорію походження сучасної назви міста від слів „плот”, „плести”,„плетінь”, що означало укріплення, обплетене тином, але пізніше дійшов до висновку, що назва має скіфсько-сарматські корені. Скіфи і сармати проживали на нашій території протягом століть і залишили на українській землі близько 600 географічних назв, у тому числі й назву річки Ворскла, що в перекладі означає „біла вода”. Можливо, Лтава, Олтава скіфсько-сарматського ірано-мовного походження. У східних народів слова „ол”, „ул” означають „місто”, „поселення”. Слово ж „таві” в грузинській та осетинській мовах (а осетини є нащадками скіфів та сарматів) означає „виток річки”. Тож, у перекладі на нашу мову ця назва може означати „поселення біля витоку річки”, „місто на горі”. Подібні назви зустрічаються на шляху слідування скіфів та сарматів, які під час Великого переселення народів йшли на захід, у Центральну та Західну Європу.

     2. Балтавар. В останні десятиліття завдяки дослідженням учених стало відомо, що в часи існування на українських землях багатоплемінного державно-політичного об’єднання під назвою Велика Булгарія, на місці Полтави уже було поселення в 7 ст. Найбільшого розвитку Велика Булгарія набула за хана-володаря Ку брата, який з 619 року був співправителем свого дядька Органи, а з 620 року до кінця 60-х років 7 ст. н.е. – самостійним правителем. Ку брат переніс столицю Приазов’я у Подніпров΄я, а місцем відпочинку після боїв стала його резиденція, яка знаходилась у поселенні Балтавар на території сучасної Полтави. Із стратегічної точки зору це було чудове місце для відпочинку: пагорби, ліси, річки. Назва „Балтавар” у перекладі з давньо-булгарської мови тюрків означає „володар”.

     Назва Полтава може бути зукраїненою формою давньобулгарської назви Балтавар.

     Ку брат – володар Великої Булгарії і перший відомий володар нашого міста в ті далекі часи – був високоосвіченою людиною свого часу. У 1619 році він прийняв християнську віру і отримав високе звання патриція. Давні булгари володіли мовою тюрків та аланською і спорідненою з нею слов’янською. Оскільки Ку брат навчався і прожив багато років при дворі візантійського імператора, де панівною була латинська мова, а згодом грецька, то володів і ними. У похованні Ку брата в 1912 році археологи знайшли поблизу містечка М. Перещепина Полтавської губернії золоті та срібні речі 4-7 ст. н. е. візантійського та перського походження вагою близько 75 кг. Цей найбагатший скарб на Європейській території часів Середньовіччя зберігається в Ермітажі в С.-Петербурзі.

     У 1238-1239 р.р монголо-татарські орди хана Батия захопили середнє Подніпров’я, зруйнували багато населених пунктів. Вірогідно, тоді ж була зруйнована і Лтава, бо досить довгий проміжок часу про неї немає ніяких відомостей.

     3. Полтава. У 1430 році Полтава вперше згадується під сучасною назвою в складі Великого князівства Литовського. Того ж року Вітовт передав Полтаву у володіння вихідцю з Золотої Орди татарському мурзі Лексаді Мансурксановичу. Останній приймає православ’я і бере собі ім’я Олександр, а прізвище – Глинський. Лексада збудував полтавську фортецю, яка у 1482 році була зруйнована кримським ханом Манглі Гіреєм. У володінні Глинських Полтава знаходилася до 1537 року, а потім перейшла до їх нащадків – Грибуновичів-Байбуз. 1569 року, з утворенням Речі Посполитої, підпала під владу Польщі, передавалася польськими королями різним власникам. У 17 ст. Полтава одержала магдебурзьке право. 1608 року була поновлена Полтавська фортеця. У документі 1641 року Полтава названа містом. 1646 року Полтаву захопив Ієремія Вишневецький. За інвентарем Вишневецького в Полтаві було 812 дворів. 1650 року засновано Полтавський Хрестовоздвиженський монастир. Населення Полтави брало участь у визвольній війні українського народу 1648-1654 року.

    Правила копирования материалов
    Категория: Музичне краєзнавство Полтавщини | Добавил: Creativ (12.01.2011)
    Просмотров: 1645 | Теги: Полтавщина, Полтава | Рейтинг: 0.0/0
    Всего комментариев: 0
    Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
    [ Регистрация | Вход ]

    Поиск по предприятиям
    Опрос
    Вы бы хотели выехать за границу на ПМЖ?
    Всего ответов: 313
    Фото Полтава
    Места отдыха [48]
    Архитектура Полтавы [153]
    Природа Полтавщины [38]
    Сорочинская ярмарка [19]
    Старая Полтава [41]
    Николай Болюх [101]
    Зима в Полтаве [42]
    Полезно знать
    Где взять деньги за 1 день? - Здесь!
    Выбираете забор для вашего участка? Какие есть виды еврозаборов
    Возможна ли продажа дипломов в Украине?
    Брендовая одежда по скидкам до 90% в интернет магазине ShopNow
    Объявления Полтавы
    Открылся интернет магазин мебели в Полтаве – Алегро
    Отдых в Полтаве - лучшие места
    Полтавский ГОК
    СМС Дневник - будьте в курсе успеваемости вашего ребенка
    Детские магазины в Полтаве
    Полтавские шашисты с недостатками слуха заняли призовые места на чемпионате Европы
    Драг в Полтаве видео - 2012, street racing | Гонки Полтава видео 2012
    Сорочинская Ярмарка 2012
    Ремонт дороги на ул. Карла Либкнехта
    Активный отдых в Полтаве – байдарки
    Компьютер или ноутбук?
    Результаты опроса - Как часто вы кушаете в Mcdonalds?
    Ваш любимый ресторан в Полтаве?
    Плюсы и минусы покупок через интернет
    Новый микрорайон в Полтаве "Левада - 2"
    Обращайтесь: intern-work@ukr.net© 2009-2012 | Правила копирования материалов с сайта
    | Поддержка сайта - Mirai Net